Історія кафедри
У 2004 році в Запорізькому національному університеті на базі факультету журналістики було створено кафедру видавничої справи та редагування, яка є випусковою за спеціальністю «Видавнича справа та редагування». Очолює кафедру кандидат філологічних наук, доцент Т.М. Плеханова. Працює 7 осіб, з яких 5 – доценти, кандидати наук, 1 старший викладач і 1 асистент.
У вересні 2008 року кафедрою отримано грант на оснащення навчальної лабораторії електронної журналістики та навчального конференцзалу із синхронного перекладу, де студенти мають змогу освоювати усі можливі комп’ютерні системи верстки та макетування, обробки знакової інформації, види редагування і коректури, створювати електронні блоги, а також займатися режисурою друкованих видань.
Основними напрямками діяльності викладачів кафедри є:
- дослідження мов світу в аспекті міжкультурної комунікації;
- вивчення історії становлення та розвитку видавничої справи в Україні;
- вивчення методів ретроспективного редакторського аналізу;
- загальна методика коректури й редагування, макетування та верстання;
- методика об’єктивного оцінювання авторського твору;
- аналіз дотримання мовних норм у медіапросторі;
- специфіка створення та редагування творів різних видів літератури і матеріалів у засобах масової та спеціальної комунікації;
- проблеми формування мовної компетенції редакторів, видавців;
- основи маркетингових концепцій функціонування видавничої структури в умовах ринку.
У редакційно-видавничій сфері, зокрема в книжковому видавництві й газетній редакції, на телебаченні й радіо, у прес-центрі та інформаційному агентстві сьогодні не вистачає фахівців, які б мали ґрунтовну теоретичну, практичну, методичну, наукову підготовку мовознавчого профілю, глибокі знання видавничих та редакційних норм, володіли б сучасними інформаційними технологіями. Відчувається потреба перекваліфікації працівників, які вже працюють у редакційно-видавничій галузі, проте не мають фахової підготовки.
Сфера професійної діяльності спеціаліста видавничої справи та редагування охоплює галузі книговидавництва та інших систем масових комунікацій, організації й управління реклами, науково-технічної інформації, а також видавничого менеджменту. Важливими завданнями працівника видавничих та редакторських технологій є забезпечення актуального попиту населення на друковану продукцію із застосуванням сучасних інформаційних технологій на основі маркетингу й менеджменту, формування масиву видань, організація редакційно-видавничого процесу, підготовка видань різноманітних типів, створення нових видавничих центрів.
Фахівці-бакалаври з видавничої справи та редагування можуть працювати:
- коректором (коригування текстів);
- фахівцем із видавничо-поліграфічного виробництва;
- фахівцем із комп'ютерної графіки (дизайну);
- редактором літературним;
- редактором мультимедійних видань засобів масової інформації;
- редактором художнім.
Про студентів
Група 6.0617-вс, ІІ курс
Видавнича справа – то кропітка праця, політ думки і слова, сплетений у книжковий блок, дбайливо захищений оправою. Книга, мов скринька незвіданного, потребує тих, хто міг би зберегти її значущість у суспільстві. Поєднавши у собі творчу журналістську діяльність з грамотністю викладу думок фахівця, ми, ще зовсім юні хлопці та дівчата, засвоюємо нову науку та пізнаємо студентське життя. Такі різні смаки, погляди, посмішки… Ми об'єднані юністю та мрією. Ще так багато попереду – радощів, прикрощей, нових відкриттів та вражень, знайомств і сподівань. Ми знаємо, що головне – йти вперед і вірити, що є найкращими у своїй справі сьогодні і завжди.
Група 6.0616-вс, ІІІ курс
Можливо, це виглядатиме дещо самовпевнено, але видавців недарма вважають особливими. Буде нечесно сказати, що ми щотижня проводимо багато часу разом поза навчальним процесом, але це не заважає нам усім любити книги і творчість. Кожен студент нашої групи є особистістю з власними уподобаннями, інтересами та хобі, але всі ми надамо перевагу корисному та цікавому, а не поверховому та метушливому. Тому ми й обрали спеціальність «Видавнича справа та редагування», і, що важливо, не шкодуємо про це.
Група 3335, ІV курс
Сумлінні в навчанні, але водночас нестримні та активні. З перших днів у групі зародилась дружня атмосфера, якій, безумовно, можна позаздрити. Студенти групи – суміш інтелігентної стриманості та молодіжного драйву, саме тому наше життя завжди насичене цікавими подіями. Це люди, які люблять несподіванки та часто дивують один одного й викладачів. Жодна подія тут не лишається без уваги. Група 3335, мов велика сім'я, завжди турбується один про одного. Ми часто беремо участь у різноманітних заходах та не оминаємо увагою життя факультету. Наша група видавців ініціює нові традиції, наприклад, гру «Таємний Санта», що порадувала кожного напередодні Нового Року. Усі ми дуже різні, проте є дещо, що нас об'єднує – любов до книг та до своєї спеціальності.